Na co należy zwracać uwagę przy kredycie gotówkowym?

Anonim

Kredyt gotówkowy to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują środków pieniężnych na dowolnie wybrany cel. Uzyskanie takiego kredytu nie wymaga wielu formalności od klienta oraz zabezpieczenia czy poręczyciela.  Rynek finansowy oferuje nam duży wybór instytucji bankowych udzielających kredyt gotówkowy, jednakże aby wybrać korzystną dla nas ofertę przeanalizować należy wiele czynników. Poniżej najważniejsze z nich.

Wysokość kredytu i jego cel to podstawowa kwestia przy zaciąganiu kredytu gotówkowego.  Przy ustalaniu wysokości zobowiązania należy brać uwagę dochody jakie uzyskujemy miesięczne oraz niezbędne wydatki. Zainteresowana osoba powinna mieć także na uwadze wydatki zmienne i nieprzewidziane sytuacje losowe. Różnica między wydatkami a dochodami pozwoli nam na ustalenie bezpiecznej kwoty raty kredytu, którą będziemy w stanie regularnie spłacać.  Rata kredytu będzie także uzależniona okresu na jaki zostanie zaciągnięty kredyt gotówkowy.

Jeden z głównych czynników, na które musimy zwrócić uwagę to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) tj. całkowity koszt kredytu wyrażony w procentach stosunku rocznym, jaki ponosi konsument. RRSO pozwala ocenić konkretną ofertę kredytu, gdyż rzeczywista roczna stopa oprocentowania wyliczana jest indywidualnie dla określonego kredytu i jest uzależniona od wszystkich kosztów kredytu np. prowizji, opłat, usług, czasu spłaty, wartości kredytu, daty udzielenia czy odsetek. RRSO jest informacją, którą bank jest obowiązany podać w swoich ofertach i reklamach.

Przeglądając oferty instytucji bankowych, poza RRSO koniecznie musimy wiedzieć jak wysoka jest prowizja przy naszym zobowiązaniu oraz jak wygląda stałe oprocentowanie zasadnicze. Dodatkowo w ofercie mogą być także inne opłaty i usługi, które wiążą się z naszym zobowiązaniem. Jest to przede wszystkim konto w banku, w którym weźmiemy kredyt gotówkowy lub wymagane ubezpieczenie bankowe np. od utraty pracy.

Analizując oferty bankowe musimy wybrać czy raty naszego kredytu gotówkowego będą malejące czy rosnące. Raty malejące –polegają na równej comiesięcznej spłacie kapitału, natomiast każda spłata zmniejsza saldo kredytu, co jednocześnie zmniejsza wysokość raty odsetkowej. Natomiast rata rosnąca polega na ustaleniu harmonogramu spłaty kredytu w ten sposób by  na początku spłaty kredytu raty były najmniejsze, a ich wysokość stopniowo była zwiększana przez okres trwania umowy kredytowej.